Daniel Málek

TÝDEN.CZ

26. 4. 2018
Rubrika: O politice

Jak kdo, pane prezidente

Autor: Daniel Málek

03.01.2008 04:00

Pravděpodobnost, že Václav Klaus zůstane hlavou českého státu se jeví jako velice vysoká. V jeho letošním novoročním projevu přesto bylo cítit, jak moc si dává pozor, aby jej nikdo před nadcházející prezidentskou volbou nemohl obviňovat z toho, že si dělá kampaň. Jiří Paroubek řekl, že projev byl prázdný. Nemá pravdu, dle mého názoru. V prezidentově projevu jsem slyšel několik pasáží, do nichž se stojí za to ponořit. 

Pravil 1. 1. 2008 prezident Václav Klaus (jak sám podotkl - nahlas a s jistou odvahou): “Přes nemalou řadu osobních i společenských problémů, které kolem sebe každý z nás vidíme a cítíme, dnes asi žijeme v nejlepším období naší země, v jakém jsme kdy žili.“ 

Tahle věta zhruba v polovině pátého novoročního projevu Václava Klause mě zaujala, přímo chytla za ucho. Přestože nemám ve zvyku polemizovat s hlavami států, tentokrát udělám výjimku: „Jak kdo, pane prezidente.“ Možná jsem tu pasáž špatně pochopil, třeba chtěl prezident říct, že naše země se má dobře. Že když se Česká republika ráno probudí, nemá pachuť v ústech, nebolí jí záda ani klouby, nemá pocit, že je k ničemu, nekřičí na ní manželka atd.

Když potkám u nás na vesnici souseda, odpoví mi na otázku: „Jak se máte?“ holou větou: „Jako chudej.“ Neznamená to ovšem, že je chudej. Tuhle větu mi řekne, i když si ze zahrádky nese vlastnoručně vykrmenou kačenu k obědu. Nemá se nějak strašně moc špatně, pokud mohu soudit, ale rozhodně se už měl v životě lépe.  

Přestal číst noviny, protože v nich bylo, kolik korun si na odměnách rozdělili chlapíci z vedení ČEZu, protože v nich psali, že předseda strany zelených chce ekologicky zdanit sousedův komín, protože topí hnědým uhlím. Přestane volit lidovce, protože v novinách četl, že jejich předseda má něco společného s korupcí. Myslí si, že politici obecně si s ním vytírají… A takových sousedů je spousta.  

Pan prezident dále argumentoval: “Co je lepším důkazem než to, že ve velkém počtu neodcházíme někam do světa, i když už teď můžeme, a že se naopak naše země stává místem, kam přicházejí lidé odjinud?“ 

Je pravdou, že Češi neprchají do ciziny v desetitisícihlavých davech. Přesto se najdou obory, které exodus odborníků pociťují. Příklad: do Velké Británie odešlo v posledních letech 800 českých lékařů, do Německa 400. Vzhledem k tomu, že medicínské fakulty produkují zhruba tisíc lékařů ročně, pláchl do zmíněných zemí více než jeden ročník absolventů.  

Proč odcházejí? Předně: venku si vydělají několikanásobek toho, co u nás. Ale peníze nejsou jediný důvod jejich odchodu. Kromě toho, že tam naberou zkušenosti, určitě se tam nepotkají s potupným systémem nekonečných přesčasů. Je úplně jedno, jestli je v Česku u politického kormidla socialista, nebo občanský demokrat. Za posledních 18 let se žádný ministr nedokázal se situací ve zdravotnictví vypořádat.  

Také je pravdou, jak řekl pan prezident, že do České republiky se za prací stěhuje stále více lidí. Na konci září 2006 žilo v Česku legálně 310 tisíc cizinců, což představovalo podíl 2,6 % všech obyvatel. Pro srovnání: v Lotyšsku představovali v té době cizinci 28,5 %, v Estonsku rovných 20 %, v Rakousku 10,4 %, v Německu 9,7 %. Ke konci roku 2006 to už bylo celkem 321 456 cizích státních příslušníků, o 43 144 více, než o rok dřív. Nejpočetnější skupinu tvoří 102 594 Ukrajinců. 

Zahraniční pracovníci u nás zhusta dělají to, co tuzemským pracantůmpříliš nevoní. Dovedl by si někdo představit stavební boom bez zlatých ukrajinských ručiček? Stále častěji slýcháme varování, že české učňovské školství je mrtvé, stále častěji se v novinách píše, že chybějí řemeslníci. Otázkou je co se stane, až pro kupříkladu právě Ukrajince přestane být práce v ČR zajímavá (jinde dostanou více a nebudou je tolik okrádat jejich mafiánští pasáci), kdo to bude v uvozovkách řečeno místo nich dělat.  

Pan prezident pokračoval: „Co jiného naznačuje obrovský nárůst hypoték, než víru v dnešek, a hlavně v budoucnost?“ 

Už několik týdnů pozoruju na jednom svém kolegovi, že je méně veselý a vtipný, než býval. Potřeboval zaplatit polovinu bytu, a tak si, pětadvacetiletý, svobodný hoch bez úspor, zašel do banky, jestli mu půjčí. Byli svolní, jak by ne. Vzal si hypotéku na třicet let.

Když začal vyběhávat všechna potvrzení a studovat všechny papíry, jeho obličej změnil barvu z narůžovělé na bílo-šedou, koutky úst se mu přestaly obracet vzhůru. Spočítal si, že pokud bude příštích třicet let platit tolik, kolik mu vypočítali, zaplatí bance na úrocích stejnou částku, jako si půjčil. Vyděsilo ho to, přesto podepsal. V těch chvílích rozhodně neměl v hlavě víru v dnešek, ani v budoucnost.          

Hypoteční matematika je velice jednoduchá: na jedné straně rovnice je člověk, který potřebuje, chce, touží bydlet. Na druhé straně je banka, která mu ráda půjčí. Ve výhodě je vždy banka. Když dlužník, přestane splácet, počká. Chvíli počká. Když se nepolepší, v krajním případě přijde neplatič o barák.  

Optimista, který si vezme hypotéku, může do puntíku souhlasit s Václavem Klausem: „Půjčil jsem si na bydlení, protože věřím v dnešek, a hlavně v budoucnost.“ Je přesvědčený, že pořízení vlastního bydlení je dobrá investice, že ceny nemovitostí půjdou jen a jen nahoru. Optimista vůbec neřeší, že příštích dvacet, třicet let bude vlastně bydlet v bytě, či domě, který ve skutečnosti patří bance, ne jemu.  

To hodně řeší pesimista, který by prezidentovi oponoval: „ Vzal jsem si hypotéku, protože to prostě jinak nešlo. Štve mě, že bance zaplatím navíc milion, dva miliony, ale bydlet prostě potřebuju. Teď budu platit, dokud nebudu starej. Hrozně starej.“   
Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
   Hodnocení  8.03

Diskuze

Daniel Málek

Daniel Málek
Oblíbenost autora: 7.89

O autorovi

Od 28. srpna 1997 pracuji v médiích. Z redakce Lidových novin jsem přešel do (dnes již zaniklého) Nedělního světa a od února 2007 jsem v Týdnu. Bydlím ve Velikém Brázdimu, se Silvou chováme kokra Denyho, kamerunskou kozu Sáru, kočky Whisku a Perlu a dvě králičice.

Kalendář

<<   duben 2018

PoÚtStČtSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30