Daniel Málek

TÝDEN.CZ

26. 4. 2018
Rubrika: O politice

Jak jsem se styděl za Šimůnka

Autor: Daniel Málek

10.01.2008 09:00

Koukal jsem minulou neděli na diskusní pořad ČT Otázky Václava Moravce. Dohadovala se tam stínová ministryně spravedlnosti Marie Benešová se skutečným ministrem spravedlnosti Jiřím Pospíšilem o tom, jestli ministr šikanuje předsedkyni Nejvyššího soudu Ivu Brožovou. Jako divák-laik jsem si říkal, že to divák-laik nemá vůbec lehké. Když jeden tvrdí, že si ten druhý zasedl na soudkyni Brožovou, protože ji chce vyštípat z čela Nejvyššího soudu, a ten druhý tvrdí, že to není pravda, může se pozorovatel přiklonit na jednu či druhou stranu snad jen s ohledem na sympatie k té, či oné partaji. Takže jsem nedostal žádný jednoznačný pocit, jen takový mlhavý, že ministr ani jeho oponentka moc důvěryhodně nepůsobí. Což ovšem hned nemusí znamenat, že jsem blbec. A přepnul jsem na Primu. 

Na Primě dávali Nedělní partii. Lidovecká poslankyně Michaela Šojdrová a zelená poslankyně Kateřina Jacquesová si přes moderátora Petra Šimůnka, jinak šéfredaktora Hospodářských novin, povídaly o všem možném. Když přišla řeč na prezidentskou volbu, udělal Šimůnek úsměvnou botu. Pravil něco ve smyslu… „a také volba prezidenta republiky lidovce a zelené rozděluje.“ Čímž chtěl asi říct, že zatímco zelení chtějí volit Jana Švejnara, křesťanští demokraté jsou tak půl na půl. A zeptal se Šojdrové, koho bude volit. „Jana Švejnara,“ odpověděla. Moderátor se se stejnou otázkou obrátil na Jacquesovou. „Já budu také volit Jana Švejnara,“ řekla poslankyně a se sobě vlastní něžnou ironií v hlase připodotkla, že s kolegyní Šojdrovou tedy vlastně nejsou v otázce prezidenta rozděleny.

Což o to, Jacquesovou bych mohl poslouchat až do večera (vtip), ale v programu Nedělní partie byl nachystaný ještě jeden host – mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt. Mluvilo se o čerstvě zavedených poplatcích za návštěvu lékaře, pochopitelně. Dialog Šimůnek-Cikrt probíhal zprvu zcela normálně: jaké jsou první dojmy z reformní novinky, vědí lékaři, jaké poplatky mají vybírat a vědí pacienti, za co a kolik mají platit. Pak to ale trochu začalo drhnout. To když se Šimůnek zaměřil na fyzické dispozice ministerského mluvčího.

Je obecně známé, že Tomáš Cikrt je malý. A dovede si z toho dělat srandu. Když v závěru roku 2007 ohlašovalo ministerstvo zavedení zdravotnických poplatků, provázely brožurou kreslené siluety, které dostaly přezdívku Velkej a Malej. Ta větší představovala zhruba dvoumetrového ministra Tomáše Julínka a ta menší 139 centimetrů vysokého mluvčího Cikrta. 

Šimůnek se zeptal: „Máte vy sám spočítáno, kolik vás bude stát zavedení poplatků, protože vy vzhledem ke svému handicapu jste častým návštěvníkem lékaře?“ Co je to za otázku, řekl jsem si v duchu. To tady chce rozpitvávat, co mu je? Cikrt odpověděl, že není častým návštěvníkem lékaře a že slovo handicap nemá rád. „Tak, jak bysme to nazvali, diagnóza?“ pokračoval moderátor, kluk jeden citlivá. A Cikrt mu sdělil, že jeho postižení je nevyléčitelné, protože je to vrozená vada.

Tak to už snad bude moderátorovi stačit, zadoufal jsem. Nestačilo a já se za něj začal stydět. Znáte ten pocit, když třeba v televizi někdo strašně falešně zpívá, ale neví to a vy se stydíte za něj. „Jestli dovolíte, já se vrátím k tomu, jaká je vlastně přesně vaše diagnóza? Vy jste se stal ikonou českého zdravotnictví nebo reforem českého zdravotnictví taky možná díky tomu, že tu diagnózu máte?“ ptal se dál Šimůnek. K čertu, ať už toho nechá. Ať už ho ten Cikrt pošle do háje! Mimochodem, to použití slova „díky“ se moc nepovedlo. To je, jako by Šimůnkovi někdo řekl: „Díky tomu, že blbě vidíte, můžete nosit brýle.“ Ministerský mluvčí moderátora do háje neposlal, ale vysvětlil mu, že úplně přesně neví, proč se mu špatně vyvinuly chrupavky a kosti: „Je to 200 různých diagnóz, některé z nich nejsou dodnes známy. Například já nevím, co mám konkrétně za diagnózu.“ 

Takže přes veškerou snahu páně Šimůnka ani my, televizní diváci, přesnou diagnózu postižení Tomáše Cikrta neznáme. Takže jsem se vlastně styděl zbytečně.    


Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
   Hodnocení  7.91

Diskuze

Daniel Málek

Daniel Málek
Oblíbenost autora: 7.89

O autorovi

Od 28. srpna 1997 pracuji v médiích. Z redakce Lidových novin jsem přešel do (dnes již zaniklého) Nedělního světa a od února 2007 jsem v Týdnu. Bydlím ve Velikém Brázdimu, se Silvou chováme kokra Denyho, kamerunskou kozu Sáru, kočky Whisku a Perlu a dvě králičice.

Kalendář

<<   duben 2018

PoÚtStČtSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30