Daniel Málek

TÝDEN.CZ

21. 6. 2018
Rubrika: O politice

Opoziční Ústavní soud

Autor: Daniel Málek

24.04.2008 13:30

Sociální demokracie za dva roky skoro určitě vyhraje volby. Do té doby bude zpochybňovat úplně každý krok, který koaliční vláda pod vedením Mirka Topolánka udělá. Až ty volby skutečně vyhraje, zruší všechny reformy, které kabinet prosadí. Je otázka, zda bude po volbách v roce 2010 ještě potřeba něco rušit.  

Rychetský.jpgSocialisté a komunisti totiž mají silného spojence v podobě Ústavního soudu. Od nového roku platí, že první tři dny nemoci Češi stůňou zadarmo, bez nároku na nemocenskou. Toto pravidlo přežije jen do 30. června. Ústavní soud jej tento týden na návrh ČSSD a KSČM zrušil. Bez ohledu na to, že podobná lhůta platí ve většině starých zemí Evropské unie. Vládě se rozhodnutí nejvyšší instance české justice nelíbí, ale nemůže než jej respektovat - Ústavní soud je Ústavní soud.  

Že to vláda nebude mít jednoduché ukázal už nedávný výslech předsedy vlády a ministra zdravotnictví, kdy ústavní soudci nelítostně smažili Topolánka s Julínkem kvůli nově zavedeným poplatkům ve zdravotnictví. Rozhodnutí v této věci odložili soudci vedení Pavlem Rychetským, bývalým významným socialistickým politikem, na neurčito. To ovšem neznamená, že zdravotnické poplatky brzy nezruší.   

Heslo týdne: Všechno zrušit!Je pravda, že poplatky ve zdravotnictví obsahují pasáže, které dokazují, že tato část reformy byla ušita velmi horkou jehlou. Například šedesátikorunový poplatek za den pobytu v nemocnici pro předčasně narozené děti, které musejí trávit první měsíce života v inkubátoru, jsou spíše trestem pro rodiče, kteří už tak mají dost starostí se svým nedonošeným potomkem.  

Přesto si myslím, že je příliš brzy na to, aby se ukázalo, jestli zavedení zdravotnických poplatků funguje, či zda nespravedlivě zatěžuje sociálně slabé občany. To samé se dá říci o nově zavedených změnách v systému daní. Jsou skutečně tak nespravedlivé, jak tvrdí opozice? O potřebě reforem musí být přesvědčený každý rozumně uvažující člověk. Mimochodem, vlády vedené ČSSD měly osm let na to, aby se do nějakých reforem pustily. Proč to neudělaly, je otázka. Že by to byl nepopulární krok? 

Topolánkova vláda má v plánu rozjet další vlnu reforem. Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) dnes oznámila, že Česká republika se bez dalších reforem veřejných financí neobejde. Je třeba odvážněji snižovat schodek státního rozpočtu, pokračovat v reformě zdravotnictví a daní, zvýšit věk odchodu do důchodu. Jedním dechem však OECD dodala, že to kvůli rozložení sil na české politické scéně (rozuměj, kde se vládní většina odpírá o hlasy dvou socialistických přeběhlíků) půjde jen těžko.  Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
   Hodnocení  7.84

Diskuze

Daniel Málek

Daniel Málek
Oblíbenost autora: 7.89

O autorovi

Od 28. srpna 1997 pracuji v médiích. Z redakce Lidových novin jsem přešel do (dnes již zaniklého) Nedělního světa a od února 2007 jsem v Týdnu. Bydlím ve Velikém Brázdimu, se Silvou chováme kokra Denyho, kamerunskou kozu Sáru, kočky Whisku a Perlu a dvě králičice.

Kalendář

<<   červen 2018

PoÚtStČtSoNe
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930