Daniel Málek

TÝDEN.CZ

22. 10. 2018
Rubrika: O strojích

Langer: Pomáhat a paralyzovat

Autor: Daniel Málek

30.06.2008 06:25

Dobrodružství Toma Swifta.Elektrický paralyzér taser dostal jméno podle fiktivní zbraně komiksového dobrodruha Toma Swifta. Desáté vydání Tomových příběhů (vyšlo v roce 1911) neslo název Tom A. Swift a jeho elektrická puška – v originále Tom A. Swift and his Electric Rifle – odtud T A S E R. Taser vynalezl vědec z NASA Jack Cover (dokončil ho v roce 1974) a pojmenoval jej podle hrdiny svého dětství Toma Swifta. Tady ale komiksová romantika končí.

Zákon o policii, který čeští poslanci ve středu 25. června schválili, umožní strážcům veřejného pořádku používat elektrické paralyzéry. Policista bude smět sáhnout po paralyzéru, když si nevystačí se svýma rukama, či obuškem. Páteční Mf Dnes doprovodila článek na straně 3 pojednávající o nových pravomocích policie fotočkou s popiskem „TASER. Paralyzér zneškodní, ale nezabije.“ Autor popisku se mýlí, řekne si, kdo si vzpomene na loňský videozáznam z letiště v kanadském Vancouveru, kde jízdní policie taserem umravňovala rozlíceného cestujícího. Polský emigrant Robert Dziekanski (+41) po zásahu paralyzérem zemřel.   

Rozlícený Polák Robert Dziekanski.Jak již řečeno, poslanci užití paralyzéru schválili minulou středu. Den předtím agentury přinesly zprávu o dalším úmrtí po zásahu taserem, shodou okolností opět v Kanadě. Policisté u městečka Simcoe v provincii Ontario použili elektrický umravňovač na Jeffreyho Mareela, který „narušoval veřejný pořádek“. Čerstvě nezaměstnaný šestatřicetiletý muž umřel jen šest dní poté, co kanadská policie slíbila, že používání taseru omezí. Šlapal jí totiž na paty Úřad pro dohled nad kanadskou federální policií, který doporučil, aby paralyzér směli používat pouze členové speciálních zásahových jednotek, kteří mají minimálně hodnost desátníka a nejméně pětiletou služební praxi.   

Paralyzovaný Polák Robert Dziekanski.Co říká o taseru česká mutace internetová encyklopedie Wikipedie? Doslova toto: „Taser je zbraň založená na principu elektrického šoku, která vystřelenými elektrodami paralyzuje nervovou soustavu. Dovoluje protivníka zasáhnout na délku až 10 m. Zároveň se údajně jedná o zbraň relativně bezpečnou, neboť nezpůsobuje žádná fyzická zranění. Tvarem připomíná pistoli, ochromí pouze příčně pruhované (kosterní) svalstvo, takže nedojde k narušení činnosti srdce. Po 30 sekund vydává napětí cca 50 000 voltů, což je přibližně stejně jako nervový vzruch lidského mozku - proto člověk vnímá své okolí, ale jeho svalstvo ho neposlouchá. Tuto zbraň používají např. v USA, Kanadě, ale i v ČR.“  

Ani slovo o tom, že po zásahu taserem již zemřelo několik desítek lidí – podle Amnesty International bylo od roku 2001 takových případů na území USA a Kanady až 300. Ani slovo o tom, že ve výjimečných případech může použití elektroparalyzéru vyvolat srdeční arytmii, či dokonce infarkt. Ani slovo o tom, že Organizace spojených národů označila používání taseru za mučení.  

Toť on, taser.Jak Wikipedie zmiňuje, používá se taser také v ČR. Dosud jej využívaly jen zásahové jednotky. 16. června zbraň poprvé použili také řadoví detektivové pražské kriminálky, kteří si do činžáku na pražském Žižkově přišli pro odsouzeného chlápka, jemuž se nechtělo za katr. Policisté se báli, že by mohl být muž ozbrojený, a tak ho ochromili elektrodami z taseru, aby nezlobil. Agentura ČTK dokonce zprávu zveřejnila s označením „FLEŠ“, kterým obvykle doprovází události mimořádného zpravodajského významu. Nejmenovaný policejní zdroj si ve zprávě ČTK pochvaloval, jak se elektrošokátor osvědčil: „Doufáme, že se taser brzy rozšíří i do ostatních součástí policie, protože evidentně jde o dokonale účinný a přitom velmi bezpečný prostředek.“ Ani Ivan Langer by to lépe neřekl! 

Bývám paranoidní, a tak by mne zajímalo, jestli žižkovské zatýkání celostátně hledaného muže za použití 50 tisíc voltů nějak souviselo s tím, že devět dní poté přišel ve sněmovně na řadu návrh zákona o policii, který mimo jiné dovoluje policistům používání taseru.  

Zákon teď budou posuzovat senátoři, tak jsem zvědavý, jak to dopadne. Měl bych pro ně návrh. Se srdcem mají problémy (a často o tom ani nevědí) desetitisíce Čechů, tisícům z nich tiká pod kůží kardiostimulátor. Až budou používání taseru schvalovat, mohli by senátoři do předlohy zapracovat například vznik speciálního označení lidí, na něž by měli policisté zakázáno „střílet“ paralyzérem. Něco podobného, jako když ministryně Džamila Stehlíková navrhovala visačky pro těhotné ženy. Muselo by to být ale hodně výrazné, aby si toho Langerovi električtí kovbojové všimli.  


Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
   Hodnocení  7.92

Diskuze

Daniel Málek

Daniel Málek
Oblíbenost autora: 7.89

O autorovi

Od 28. srpna 1997 pracuji v médiích. Z redakce Lidových novin jsem přešel do (dnes již zaniklého) Nedělního světa a od února 2007 jsem v Týdnu. Bydlím ve Velikém Brázdimu, se Silvou chováme kokra Denyho, kamerunskou kozu Sáru, kočky Whisku a Perlu a dvě králičice.

Kalendář

<<   říjen 2018

PoÚtStČtSoNe
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031